Prečo to robíme

Tento príbeh nie je vymyslený. Je skutočný a prežili ho viacerí Slováci, ktorí sa po rokoch v zahraničí rozhodli vrátiť domov na Slovensko. Povedali o svojom rozhodnutí taxikárovi alebo úradníčke v poisťovni a vypočuli si niečo v zmysle: „Zbláznili ste sa, preboha? Tu skapal pes.“

My v LEAF, rovnako ako mnohí ľudia, ktorí sa vrátili domov, alebo pomáhajú zo zahraničia, myslíme si, že Slovensko nie je žiadna čierna diera Európy. Je to krajina, v ktorej sa dá prežiť dobrý život. Najmä ak bude čoraz lepšie využívať svoj potenciál. Ten tvoria predovšetkým vzdelaní a aktívni ľudia, z ktorých mnohí študovali a ostali pracovať v zahraničí.

Nie sme naivní, aby sme si mysleli, že niet krajín s lepšími podmienkami na prácu a bývanie. Ale myslíme si, že vzťah k rodine, kamarátom či rodnému mestu v kombinácii s možnosťou dokázať niečo pozoruhodné (čo je vždy ľahšie v rozvíjajúcich sa ekonomikách) je niečo, na čom sa dá stavať predstava o budúcnosť. Tá naša zahŕňa aj taxikára, ktorý na vaše rozhodnutie vrátiť sa na Slovensko zareaguje: „Spravili ste dobre. Bude sa vám tu páčiť.“

Ak sa chcete dozvedieť viac o konkrétnych aktivitách LEAF zameraných na návrat a prepájanie šikovných ľudí v zahraničí so Slovenskom, kliknite tu.


ORGANIZÁCIA LEAF V SÚČASNOSTI REALIZUJE TIETO PROGRAMY

Pre nadaných stredoškolákov:
Hľadáme, prepájame a podporujeme v rozvoji aktívnych, motivovaných a talentovaných študentov prostredníctvom širokej ponuky medzinárodných kempov alebo mentoring programu TalentGuide. LEAF tiež podporuje vznik medzinárodnej strednej školy internátneho typu, ktorá bude zameraná na rozvoj charakteru a líderstva v kontexte regiónu strednej Európy.
Pre učiteľov:
Rozvíjame učiteľov stredných škôl s cieľom zabezpečiť vysokú kvalitu vybraných súčasných učiteľov (napr. formou individuálneho rozvojového programu učiteľov), ako i prilákať osobnosti z mimoškolského prostredia k učiteľstvu (napr. ponukou zahraničných učiteľských stáží).
Pre Slovákov v zahraničí:
Vytvárame príležitosti (práca a stáže, štipendiá a dobrovoľníctvo, komunita) pre rozvoj mladých nadaných Slovákov v zahraničí, ich prepájanie so Slovenskom a návrat domov.
Pre dobrovoľníkov:
Poskytujeme mladým profesionálom príležitosti pre rozvoj a angažovanosť prostredníctvom ich pomoci neziskovým organizáciám či sociálnym podnikateľom.

---

LEAF
Sme nezisková mimovládna organizácia zameraná na rozvoj mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti rozvíjajúce Slovensko. Navštívte našu hlavnú stránku.